HUB CITY 0220-07672 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- KEYSHAFT 1 GKS-316-60 Keyed Shaft, 1 Inch Dia., 60 Inch Length, 316 Stainless Steel
- STARRETT-UK SA2719850 BTR12610-2 / 11483 Reciprocating Saw Blade
- TITAN FASTENERS DXA21016
- TEADIT CGFGR1701.116.114.150 Full Face Cut Gasket, Gr1701, 1/16 Inch Thickness, 1-1/4 Inch Size, 150# Class
- MITUTOYO 500-764-10 w/cert Absolute Digital Caliper 0 To 12 Inch
- 80/20 25-2830 25 S Left H and Economy Lift Off Hinge Short
- ZSI-FOSTER CC26 Cushioned Clamp
- STARRETT 99186-13-04 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 13 Feet 4 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Automotive Battery Chargers and Boosters
- Flammable Cabinets
- Hidden Shackle Padlocks
- Stir Bars
- Vinyl Strips
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 190/200/208/220/230/240V Delta Primary Volts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU4700 Gas Springs
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- AKRO-MILS Akrobins Series Storage Bin Lids
- HONEYWELL Safety Cabinets
- NIBCO Return Bends
- WATTS ARSC Series Fittings For Agriculture
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07672 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

