HUB CITY 0220-07671 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0758319 07160176 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- GRAINGER 66252838598 Wire Wheel Brush, 5 Inch Brush Dia, 5/8 Inch Size-11 Arbor Hole, 0.02 Inch Wire Dia
- SIMONDS 83483500 Round Handle Needle File Triangular
- CALBRITE S60700CB00 Clamp Back, 3/4 Inch Trade Size, 0.38 Inch Diameter, 316 Stainless Steel
- VULCAN HART 700122 Corner Support Angle
- EATON ECN1721BAD Combo Reversing Starter, 110V/50 Hz-120V/60 Hz, 60A/250V, 3-Phase
- DIXON CS300-12CS Crimp Sleeve, Carbon Steel, 4 Inch I.D., 3-57/64 to 3-60/64 Inch O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Polybag Sealers
- Portable Electric Heaters
- Cable Supports
- Marking Tape Applicators
- Foam Rings
- LOC-LINE Fixed Mount
- VIBCO VS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- GEORG FISCHER Venting And Bleed Valve
- SPEEDAIRE Double Acting Round Air Cylinder, Basic Mount, 4" Bore
- AIRMASTER FAN SS 700 Series Compact Stationary Fogging Fans
- MASTER Key Blanks and Heads
- CROWN BOILER CO. Dampers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07671 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

