HUB CITY 0220-07669 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 94021H850-020 Diaphragm Valve, Spigot, EPDM, Air To Air, 90 PSI, 2 Size, PVC
- RUD CHAIN 7990534 DIN 980-V M12-8 Locknut, M12 Nominal Size, 12 mm Pitch
- ECEF M1510 Tap Set, 9/16 Inch Size, High Speed Steel
- PRIME LINE MP9407 Door Guard Plate, 4 Inch, 2-3/4 X 1-3/4 Inch, Brass
- PRO SERIES SUMP PUMPS PWA2 Alarm Indoor Water
- MAIN FILTER INC. MF0414670 H9208MCVL Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- VULCAN HART 00-070045-00013 Thrust Washer, 0.116 Size
- DAYCO HP3017 Snow Atv V-belt Industry Number
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Pump Packages
- Carbide End Mills
- Draft Booster Motors
- Duty Belts and Harnesses
- Safety Handrails
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- DWYER INSTRUMENTS DH3 Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- ANVIL AS858 Series Heavy Duty Suspension Rod Beam Clamps
- VAL-MATIC Air Release Valves
- SURE-FOOT FRP Step Cover
- VULCAN HART Elbow, Brass
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial Horizontal 3-Way Full Port Ball Valves, Spigot, EPDM
- FILLRITE 900 Series Digital Fuel Transfer Meters, 4-Digit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07669 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

