HUB CITY 0220-07662 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0320804 HP88L1312MV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 12.91 Inch Height
- OHAUS 30400214 Microplate Holder, Foam
- APPLETON ELECTRIC CGA950250
- PHILIPS ADVANCE 516203 LED Troffer Fixture, 2 x 4 feet Size, 22W, 120/277V, 4000K, Gen 4
- APPROVED VENDOR 2HGK6 Shelving Add-on H 74 W 48 D 18 Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Gas Heater Accessories
- Electrical Device Enclosures
- Rivet Tool Accessories
- Digital Temperature Switches
- Dispensing Needles and Syringes
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Copper Element
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X4200 Gas Springs
- ANVIL AS686 Series Beam Clamps
- EATON Combination Non-Reversing Starters
- VESTIL DRUM-55 Series Portable Drum Jacks
- REGAL Metric STI Hand Taps, HSS, TiALN
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene White
- PNEUMADYNE INC Pneu-Edge Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07662 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

