HUB CITY 0220-07657 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 9221 Machine Screw Setting Tool, 1/4 Inch Size
- REGAL 008001AS53 Hand Tap, #0-80 Size, H1 Limit, 2 Flutes, Plug With Nitride & Steam Oxide
- EATON A1L2RPK Alarm Switch Field Mounted Installation Kit, Frame J-K, 1Mk-1Bk, Right-Hand Mounting
- DAYTON P144-100-0037 Low Speed Sub Assembly
- RAYMOND PRODUCTS 5067 Sheet And Panel Truck All Swivel
- SANDUSKY LEE BA40361872-05 Welded Bookcase, 36 x 18 x 72 Inch Size, 5 Shelves, Dove Gray
- WEG ESWCX-40T02P79-R35 Electronic Panel, 25Hp
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Accessories
- Plate Underliners Bases and Domes
- Tip Out Bins
- Rotary Tool Accessories
- Pipe and Tubing Brushes
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- BOLLE SAFETY Override Safety Glasses
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO Compression Fittings
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- DAYTON Proof Coil Chains, Low Carbon Steel Body, Grade 30
- TMI Swinging Door, Brown
- PARKER Connector, Brass, Flare
- GROVE GEAR GR Series, B-L Style, 813 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- IFM Converters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07657 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

