HUB CITY 0220-07656 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- CHRISLYNN 84238 1185-18CN-2250 / MS122171 / 3184 Free Running Insert, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Tanged, 2 1/4 In Insert Lg., SS
- GRAINGER ZUSA-PF-10674 90 Deg. Street Elbow, Brass, 3/8 Inch X 3/8 Inch Pipe, Female Npt X Male Npt
- RIDGID 37870 Pipe Thread Die 1/2 Inch High Speed Steel 4 Pc
- TITAN FASTENERS JZL428NB
- COOPER B-LINE FIG 1NFPA-3-PLN Clevis Hanger, 3/8 In - 16 Thread Size, 3 In For Pipe Size, Plain, Steel
- HAYWARD TBH1075A0FV0000 Manual Two-Way Ball Valve, 3/4 Inch, PVC, Straight, Class 150 Flange, Three-Piece
- EVERPURE 300-40005 Air Breather 0.2M Hydrophobic
- GRAINGER U04035.125.0001 Hardened Steel Washer, 1 1/4 In Fits Bolt Size, Std, 1 1/4 In I.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Connector Nuts
- Cabinet Knobs
- Retaining Ring Assortments
- Pump Ejectors
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Cotton
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- EDWARDS SIGNALING Yellow LED Modules
- TENNSCO Low Profile Shelf Support
- BALDOR / DODGE GTM, Narrow-Slot Takeup GRIP TIGHT Adapter Ball Bearings
- FATH INC Socket Head Cap Screws
- WATTS RK-1000SS Series Check valve Repair Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07656 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

