HUB CITY 0220-07644 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR SF3234IP Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 8.1mm
- PEER CHAIN 6851 Connecting Link, 50-2 Pitch
- GATES XH-200-100-LLUSFDA Synchronous & Timing Belt
- GEMTOR 541NYCL-2N Class II Rescue Harness 36 Inch to 50 Inch
- EATON 4995D12G26 Undervoltage Release, G26, 24 V, Frame J-K
- VERMONT GAGE 141108550 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0855 Inch Size
- TB WOODS AZ15E158 Coupling Hub, Az15-E X 1-5/8 Size
- SPEAKMAN RPG05-0534-CA Medium Perfect Valve Red
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Accessories
- LED Parking Garage Fixtures
- Group Lockout Boxes
- Specialty Anchors
- Handrail Brackets
- ANSELL 39-124 Alphatec Nitrile Gloves
- MCR SAFETY Leather Welding Work Gloves, Premium Grain Goatskin
- RUD CHAIN LRBS Lashing Load Rings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X500 Gas Springs
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- JESSUP MANUFACTURING Aluminium Oxide Antislip Tread, Strip
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Impact Bits
- BALDOR / DODGE Insert Bearings
- DESTACO Side Plates
- SIOUX CHIEF WeldOne Floor Drains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07644 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
