HUB CITY 0220-07642 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- POP AD58ABS201 Blind Rivet, 5/32 In Rivet Dia., Alu, 0.65 In Rivet Lg.
- COTTERMAN 6WP2424RA3B4B8AC2P6 Work Platform, Steel, Single Access Platform Style, 60 Inch Platform Height
- VULCAN HART 763873 Orifice Bracket
- SMC VALVES ZPT40HUJ75-B01-A18 Vacuum Pad, Pad Size 32-50
- VERMONT GAGE 141119680 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1968 Inch Size
- MASTERDRIVES F3.3/16 Quick Disconnect Bushing, 3 3/16 Inch Size
- DORIAN E10S-SWLCL-2
- CORBIN CLX3352 AZD 626 Door Lever Lockset, Grade 1, Azd Straight, Satin Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Temporary Environmental Containment Units
- Electric Hand Planers
- Stopwatches
- Linear Guide Carriages and Slides
- Test Lead Wire
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread,Polypropylene White
- LAMP ESR10 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- BISON GEAR & ENGINEERING Shaft Insert
- CH HANSON Commercial Stencils , 1/8 Inch Heavy Duty LDPE, Fire Lane
- SPEARS VALVES CPVC True Union Industrial Vertical 3-Way Full Port Ball Valves, Spigot, EPDM
- WILKERSON L28 EconOmist Lubricators
- SIOUX CHIEF Acid/Cement Brushes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07642 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
