HUB CITY 0220-07641 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- NTN SUCF207-22CO Mounted Ball Bearing 1-3/8 Inch Bore
- PEMKO 271A72 Saddle Threshold, Fluted Top, Aluminum, 5 Inch Width, 1/4 Inch Height, 72 Inch Length
- GRAINGER U07860.037.0175 Set Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Zn Plated, 1 3/4 In Lg., 3/16 In Drive Size, Flat
- EDWARDS SIGNALING SD-RJ15 Wiring Harness, 15 Ft. Length
- EATON 10250T2412 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Cam 2, Flush, Black Actuator, Vertical Mounting
- BOSTON GEAR ORC2SPCMP19P31 Clutches and Brake
- DAYTON 5ZVA9 Mini Circuit Breaker C Curve 2p 40a 480v
- NIBCO NLJ340K N200245 Butterfly Valve, Lug, 6 Inch Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustion Analyzers
- Carpet Sweepers
- Conduit
- Linear Shafting and Support Rails
- Overload Relays
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- HONEYWELL Rig Dog Knit Water Resistant Gloves
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- HALLOWELL Storage Cabinet Shelf
- LABELMASTER Panel Placard
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Breather Vents
- CASH VALVE Seat Discs
- UNIWELD Cylinder To Regulator Adaptors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07641 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
