HUB CITY 0220-07635 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- TACO 0014-003RP Cartridge For AC9KDQ
- CONTINENTAL B-45S-MPB Gearbelt Pulley, 35 mm Belt Width, 45 Teeth, 14 mm Pitch
- STEARNS BRAKES 108701100LFF Brake Assembly
- PASS AND SEYMOUR C1-18-HGAC Round Ceiling Box, 3-1/4 Inch Size, 16 To 24 Inch Joist, Black
- TITAN FASTENERS KUA156040
- SPEARS VALVES 435-040 Female Adapter, Socket x FPT, 4 Size, PVC
- DIXON P80B-114SOS O-Ring Silicone
Explore More
- KEYSHAFT
- Colony Counters
- Indoor Trash Cans
- Wood Drilling Bits
- Fluid Evacuator
- Lab Freeze Dryers
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- TYGON E-3603 Tubings, Metric Size
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
- BRADY Chemical Label, Methyl Ethyl Ketone
- TENNSCO LSTD Series Replacement Door
- EATON NGR Rocker Switch Bases
- 80/20 20 Series 20-2020 Four Open T-Slotted Profile Extrusions
- STARRETT 640 Series Wireless Electronic Depth Gage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07635 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
