HUB CITY 0220-07618 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPAL1075G3GMT Hazardous Lighting Fixture, 100W
- HOFFMAN PF786 95310 Single Bay Frame, 700 x 800 x 600mm Size
- GATES TP840H075 Dual Timing Belt, .5 Inch Pitch
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS TR12-000
- ARMOR COAT UST235754 Hex Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 2 In Lg., 13/64 In Head Ht., Gr. 8, Armor Coat
- MARTINS INDUSTRIES SP-0027 Caster
- SMC VALVES CDG1FA40-260-H7BWLS Round Body Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- JET TOOLS JT9-708118 JMB-UMB Universal Base 600 Lb. Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Grate Magnets Housings
- Public Safety Vests
- Floor Mount Vibration Isolators
- Air Curtain Blowers
- Rotary Evaporator Accessories
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNF, 2B
- KRYTOX GPL 216 Series Extreme Pressure Grade Grease
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X500 Gas Springs
- MILWAUKEE Clamp Meter
- MEMPHIS GLOVE Leather Drivers Work Gloves
- SMC VALVES Gasket Kit
- PRIME LINE Cabinet Latches
- DIXON Legris Industrial Interchange Safety Couplers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07618 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
