HUB CITY 0220-07616 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0582597 804521H6XLS000P Interchange Spin-On Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 5.748 Inch Height
- SPEARS VALVES 1894-060C Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 10 x 6 Size, CPVC
- ALEMITE 393758 Repair Kit
- BRADY M7-187-1-7641 174569 Sleeve, 1 Inch x 21/64 Inch, 1 Inch, Polyolefin, White, 10 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- WALTER TOOLS A3393TTP-18.5 Coolant Fed Drill 18.5mm 140 Carbide
- APPROVED VENDOR SF14448TR Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 1-13/16 In
- MAIN FILTER INC. MF0096085 930369 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.44 Inch Height
- SPEARS VALVES 3633-020C Standard Ball Valve, Flanged, FKM, 2 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Accessories
- Thermocouple Thermometers
- Soldering Irons Guns and Pots
- Door Bottoms
- ID Card Printers
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- ANVIL 005FG Series J Style Hangers, Zinc Plated, Felt-Lined
- STARRETT Granite Tri-square Pink
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip 1/16 Inch
- EATON 2023 Series Elbow Adapters
- TE-CO Hand Retractable Spring Plungers
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 7.3 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07616 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
