HUB CITY 0220-07607 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 017045 ES20 Elastomeric Coupling, Size 20, Rating 6600 Rpm
- SEALMASTER RPBA 212-C2 CR 556932 Pillow Block Bearing, 2 Bolt, 2.75 Inch Bore, 3.12 Inch Base to Center Height
- SUPCO CD20+7.5X370R
- DDS 10015012SCV Rotary Shaft Oil Seal, 1 Lip With Spring, Sc, Fluoro, 100 mm ID, 150 mm Od, 12 mm Width
- SPEEDAIRE 2CUB8 Hose Reel 1/2 Inch 75 Feet 300 Psi
- BROWNING PG9400 307SMTP SMFP SEAL KIT Speed Reducer Seal Kit
- MILWAUKEE 6486-20 Motor Panel Saw Replacment
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Clamps and Hangers
- Combined Drill/Countersinks
- Spray Gun Accessories
- Thermometers and Environmental Meters
- Air and Water Aftercoolers
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 721-N Triple Duty Control Check Valves
- VELVAC Angle Back Mirror
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series Pulling Grips, High Strength
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Reducing Tees, Socket x Socket x Socket
- VESTIL AIR Series Air Corner Tilters
- SLOAN Sloan RESS-C Exposed Sensor Water Closet Retrofit Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07607 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
