HUB CITY 0220-07589 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Monday, Apr 13
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- DURAPULSE GS4-43P0 AC High-Performance Drive, 460 VAC, 3Hp With 3-Phase Input, A Frame
- INGERSOLL-RAND 90131 Rod
- AUTOQUIP UPR-108108-0400 Upender, 90 Degree, 132 Inch Max. Platform Width, 40000 lbs Capacity
- PARKER PXCK22106
- GRAINGER ZUSANSR-451 Neoprene Sheet, 36 x 12 Inch Size, 3/16 Inch Thick, Black, Closed Cell, 1-Sided Adhesive
- EATON DH364UDKMR Heavy Duty Safety Switch, 600/250 VAC/VDC, 200A, 15 hp at 240 VAC, 3P
- EATON XTAR015B21G5G1P6 Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 190-220 V, 50/60 Hz, B Frame
- ALLEGRO SAFETY 9404-40 Hex Bolt
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Ear Muffs and Ear Plugs
- Voice Data Connectors
- Belt-Driven Tubeaxial Fans
- Liquidtight Conduit Grips
- Blower/Motor Controllers
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- SPEARS VALVES PVC Electro Actuated True Union 2000 Industrial Ball Valves, SR Thread, FKM
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 2000 Special Reinforced Unions, FKM
- BUSSMANN TC Series CSA Plug Fuses, Type D
- KLEIN TOOLS Adjustable Wrenches, Slim Jaw
- ZURN XT Thermal Expansion Tanks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07589 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
