HUB CITY 0220-07581 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- TB WOODS 1070T31-1225 Grid Coupling Hub, 1070T Coupling Size
- DIXON VHN800
- EATON EGB3070FFB Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 70A, 600Y/347 Vac, Bolt-On, 50/60 Hz
- ADAPT-ALL 5070S-10-06 Elbow, 90 deg., Male S10 DIN Tube x Male 0.375 NPT, Carbon Steel, Heavy Duty
- NIBCO NL92005 T-473-Y Check Valve, Female NPT Thread, 3/8 Inch Size, Class 300, Bronze, PTFE Disc
- APPLETON ELECTRIC CIB3075G Light Fixture, 1 Inch Size
- JUSTRITE 28456 JEN28456BU Water Filled Boom Diverter, 50 Feet x 9 Inch Size, PVC, Blue
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS DHF62-5/32 200152 Tool Holder, Steel With Flat, 5/8 OD x 5/32 ID
Explore More
- KEYSHAFT
- Wildland Fire Hand Tools
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Laboratory Microscopes
- Soldering Iron Testers
- Pail / Can Handlers
- IRONCLAD Kong Original Gloves
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type A, 60 Degrees Countersink Angle
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- JOHN STERLING Closet Rod
- HONEYWELL Zone Dampers
- TOUGH GUY Buffing Pads
- BALDOR / DODGE GT, Two-Bolt Flange Grip Tight Adapter Ball Bearings
- NIBCO WD-3000 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Wafer Type, 250 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07581 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
