HUB CITY 0220-07572 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
Get it by Monday, Apr 13
€841.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07142 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 182TC | 1 1/8" | 15:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-77401 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 40:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-07135 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 143TC | 1 1/8" | 30:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-06478 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 60:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-07966 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 143TC | 1 3/8" | 60:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-07567 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 30:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77831 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 20:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- LIFT-ALL EN2601NX14 Web Sling Endless L14ft 6200lb W1in
- SMC VALVES MXS25TN-75BS Guide Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- LENOX TOOLS 93067D2B51575 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 62 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLRFMBGN Male Plug, Green
- FRIGIDAIRE 5304448041 Fan Blade
- COOPER B-LINE SB86483D078EW Vertical Cable Manager, 72.625 x 2.75 x 2.625 Inch Size, Aluminium, White
- MASTERDRIVES 5J-1-1/8 Flex Coupling Hub, 1-1/8 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0385265 R160HBH05H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 4.52 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump/Sewage Pump Systems
- Combination Strainer/Ball Valves
- Puller/Separator Sets
- Clip Bearings
- Electric Shear Accessories
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- TEMPCO PCM-1000 Series Pre-Wired Control Boxes
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 82 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- ANVIL AS500EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- CHICAGO-LATROBE Screw Machine Bit Set, Cobalt, Split Point, 135 Degree
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series 1-1/4 Inch NPT Deluxe Strain Relief Deluxe Aluminium Cord Grips
- GENERAL PIPE CLEANERS Sleeve Repair Kits
- STARRETT-UK Diamond BMC Dri-Core Drill Bits
- 3M Scotchlok Vinyl Insulated Brazed Seam Ring Tongues
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07572 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
€841.83 /unit
