HOFFMAN ASE36X24X8NK Metallic Pull Box Enclosure 36 Inch Height x 24 Inch Width x 8 Inch Depth
Item: AG2RPUModel: ASE36X24X8NKCross Ref: 32FH39
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electrical Box
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 14 ga.
Closure Method Screws
Color Gray
Cover Closure Type Screw On
Cover Style Solid
Cover Type Screw On
Depth 8"
Enclosure Height 36"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 24"
Environment Indoor
Finish Powder Coated
Ip Rating IP30
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Depth 8"
Nominal Height 36"
Nominal Width 24"
Overall Depth 8"
Overall Height 36"
Overall Width 24"