HOFFMAN A24N20BLP Metallic Enclosure 24 Inch Height x 20 Inch Width x 8.62 Inch Depth
Item: AG2QNMModel: A24N20BLPCross Ref: 32FA61
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Enclosure
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 14 ga.
Closure Method 1/4 Turn Latch
Color Gray
Compatible Panel Model Number A24N20MP
Cover Closure Type Hinged
Cover Style Solid
Cover Type Hinged
Depth 8.62"
Enclosure Cover Features Slotted Flush Screw
Enclosure Height 24"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 20"
Environment Indoor
Finish Powder Coated
Gasket Neoprene
Gasket Material Neoprene
Ip Rating IP30
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Metal Gauge 12 ga., 14 ga.
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Depth 9"
Nominal Height 24"
Nominal Width 20"
Overall Depth 8.62"
Overall Height 24"
Overall Width 20"
Panel Height 21"