HOFFMAN A20H1608SSLP 29020 Metallic Enclosure 20 Inch Height x 16 Inch Width x 8 Inch Depth
Item: AG2QXFModel: A20H1608SSLPCross Ref: 32FD15 / 29020
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Enclosure
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 14 ga.
Closure Method Clamps
Color Silver
Compatible Panel Model Number A20P16G
Cover Closure Type Hinged
Cover Style Solid
Cover Type Hinged Clamp
Depth 8"
Enclosure Height 20"
Enclosure Material Stainless Steel
Enclosure Width 16"
Environment Washdown And Corrosion Resistant
Finish Brushed
Gasket Seamless Foam In Place
Gasket Material Seamless Foam In Place
Grade 304
Ip Rating IP66
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Metal Gauge 14 ga.
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 3RX, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Nema Rating 3, 3R, 3RX, 4, 4X, 12, 13
Nominal Depth 8"
Nominal Height 20"
Nominal Width 16"
Overall Depth 8"
Overall Height 20"
Overall Width 16"
Panel Height 17"
Panel Width 13"