HEPCOMOTION AU2525L180CSNS GV3 Carriage, Size 25, Twin Bearing, 180 mm Carriage Length | CR3WEH 800Z91
HEPCOMOTION AU2525L180CSNS GV3 Carriage, Size 25, Twin Bearing, 180 mm Carriage Length
Item: CR3WEHModel: AU2525L180CSNSCross Ref: 800Z91
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Carriage
Carriage Finish Anodized
Carriage Height 28.1 mm
Carriage Length 180 mm
Carriage Material Aluminum
Carriage Type Roller
Carriage Width 80 mm
Compatible Rail Type Slide
Dynamic Load Capacity 1280N
Features Cap Seal Lubrication, Nitrile Seal
For Rail Width 25 mm
For Use With NS 25, S 25
Includes Lubricator Lubricator Included
Includes Plugs Plugs Included
Linear Guide Design Twin Bearing
Max. Axial Load 1280N
Max. Radial Load 1200N
Maximum Operating Temperature 140°F
Minimum Operating Temperature -4°F
Number Of Bearing Rows 2
Number Of Rail Holes 6
Overall Height 30.7 mm