HEPCOMOTION AU12P313L50NS GV3 Carriage, Size 12, Twin Bearing, 50 mm Carriage Length, Nitrile Seal/P3 Precision | CR3WDL 800Z62
HEPCOMOTION AU12P313L50NS GV3 Carriage, Size 12, Twin Bearing, 50 mm Carriage Length, Nitrile Seal/P3 Precision
Item: CR3WDLModel: AU12P313L50NSCross Ref: 800Z62
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Carriage
Carriage Finish Anodized
Carriage Height 17.44 mm
Carriage Length 50 mm
Carriage Material Aluminum
Carriage Type Roller
Carriage Width 40 mm
Compatible Rail Type Slide
Dynamic Load Capacity 240N
Features Nitrile Seal, P3 Precision
For Rail Width 12 mm
For Use With MS 12, NMS 12
Includes Lubricator Lubricator Included
Includes Plugs Plugs Included
Linear Guide Design Twin Bearing
Max. Axial Load 240N
Max. Radial Load 240N
Maximum Operating Temperature 140°F
Minimum Operating Temperature -4°F
Number Of Bearing Rows 2
Number Of Rail Holes 4
Overall Height 19.2 mm
Requires Lubrication Lubricant Required
Roller Material Stainless Steel
Roller Type Crown Roller
Seal Material Nitrile
Seals Nitrile
Series GV3 Series
Size 12
Slide Height 19.2 mm