HEPCOMOTION AU2018L100CSNS GV3 Carriage, Size 20, Twin Bearing, 100 mm Carriage Length | CR3WDV 800Z68
HEPCOMOTION AU2018L100CSNS GV3 Carriage, Size 20, Twin Bearing, 100 mm Carriage Length
Item: CR3WDVModel: AU2018L100CSNSCross Ref: 800Z68
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Carriage
Carriage Finish Anodized
Carriage Height 22.4 mm
Carriage Length 100 mm
Carriage Material Aluminum
Carriage Type Roller
Carriage Width 64 mm
Compatible Rail Type Slide
Dynamic Load Capacity 500N
Features Cap Seal Lubrication, Nitrile Seal
For Rail Width 20 mm
For Use With NV 20, V 20
Includes Lubricator Lubricator Included
Includes Plugs Plugs Included
Linear Guide Design Twin Bearing
Max. Axial Load 500N
Max. Radial Load 400N
Maximum Operating Temperature 140°F
Minimum Operating Temperature -4°F
Number Of Bearing Rows 2
Number Of Rail Holes 6
Overall Height 24.95 mm