HAYWARD SB1150ST18 Basket Strainer 1 1/2 Inch Pvc | AC8MGK 3CEU9
HAYWARD SB1150ST18 Basket Strainer 1 1/2 Inch Pvc
Item: AC8MGKModel: SB1150ST18Cross Ref: 3CEU9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Basket Strainer
Blow Off Port 1 1/2"
Blow-off Port (npt) 1-1/2"
Body Material PVC
Connection Size 1 1/2"
Connection Type Socket, Threaded
Cover Type Hand Removable
Drain Plug Size 1 1/2"
For Use With Water
Gasket Material FPM
Height 13.38"
Includes Screen Yes
Material PVC
Max. Pressure 150 psi
Maximum Pressure At 100°f 125 psi
Maximum Temperature 70°F
Mesh Number 0.13"
Overall Height 15 1/2"
Pipe Size 1 1/2"
Screen PVC
Screen Area 21.1 sq. in.
Screen Perforation Size 1/8"
Screen Size 1/8"
Seal FPM
Series SB Series
Size 1.5"