HAYWARD SB1125STE18 Simplex Strainer 1.25 Inch Socket/threaded | AA7EEW 15V998
HAYWARD SB1125STE18 Simplex Strainer 1.25 Inch Socket/threaded
Item: AA7EEWModel: SB1125STE18Cross Ref: 15V998
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Simplex Strainer
Blow Off Port 1/2"
Blow-off Port (npt) 1/2"
Connection Size 1 1/4"
Connection Type Socket, Threaded
Cover Type Hand Removable
Drain Plug Size 1 1/4"
For Use With Water
Gasket Material EPDM
Height 15 1/2"
Housing Material PVC
Includes Screen Yes
Material PVC
Max. Pressure 150 psi
Maximum Pressure At 100°f 125 psi
Maximum Temperature 70°F
Mesh Number 0.13"
Overall Height 15 1/2"
Screen PVC
Screen Area 86.44 sq. in.
Screen Material PVC
Screen Perforation Size 1/8"
Screen Size 1/8"
Seal EPDM
Series SB Series
Size 1.25"