HAYWARD RV1150TE Adjustable Relief Valve 1-1/2 Inch 25 Psi | AC9MXU 3HMF2
HAYWARD RV1150TE Adjustable Relief Valve 1-1/2 Inch 25 Psi
Item: AC9MXUModel: RV1150TECross Ref: 3HMF2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adjustable Relief Valve
Body Material PVC
Connection Type FNPT x FNPT
Inlet Connection Size 1 1/2"
Inlet Size 1 1/2"
Inlet Type FNPT
Operating Pressure Range 40°F to 150 psi
Operating Temperature Range 40°F to 140°F
Outlet Size 1 1/2"
Outlet Type FNPT
Overall Height 13 1/4"
Overall Length 4 5/16"
Pressure Rating 5 psi to 75 psi