HAYWARD PR20150T Pressure Regulator 1-1/2 Inch 5 To 75 Psi | AC9MYL 3HMG9
HAYWARD PR20150T Pressure Regulator 1-1/2 Inch 5 To 75 Psi
Item: AC9MYLModel: PR20150TCross Ref: 3HMG9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Regulator
Adjustable Pressure Range 5 psi to 75 psi
Application Industrial Use
Body Material CPVC
Connection Type Threaded x Threaded
Gauge Port 1/4"
Gauge Port Size 1/4"
Height 14"
Inlet Connection Size 1 1/2"
Inlet Size 1 1/2"
Length 5 1/2"
Max. Operating Temperature 140°F
Max. Pressure 150 psi
Max. Temp. 140°F
Min. Operating Temperature 40°F
Operating Pressure Differential Range 5 psi to 75 psi
Operating Pressure Range 5 psi to 150 psi
Outlet Size 1 1/2"
Overall Height 14"
Overall Width 5 1/2"
Pressure Adjustment Range 5 psi to 75 psi