HAYWARD EAUTBH120STV Actuated Ball Valve, 2 Inch Pipe Size, 250 PSI, 120 VAC, PTFE Seat, PVC | CR3TVC 797ZH2
HAYWARD EAUTBH120STV Actuated Ball Valve, 2 Inch Pipe Size, 250 PSI, 120 VAC, PTFE Seat, PVC
Item: CR3TVCModel: EAUTBH120STVCross Ref: 797ZH2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Actuator Cycle Time - 90° 2.5 sec.
Actuator Duty Cycle 25%
Actuator Electrical Entry Size 1/2"
Actuator Enclosure Material Glass Filled Polypropylene
Actuator Features Auxiliary Limit Switch, Thermal Overload Protection
Actuator Maximum Torque 120 lbs.-in.
Actuator Motor Type Unidirectional
Actuator Operation 90°
Actuator Series EAU1 Series
Ball Material PVC
Ball Port Style Full Port
Body Material PVC
Body Seal Material FPM
Body Style 2-Way
Coefficient Of Volume (cv) 8
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender - Side 2 Female
Connection Size - Side 1 2"
Connection Size - Side 2 2"
Connection Type True Union Socket, True Union FNPT
Connection Type - Side 1 True Union Socket, True Union NPT
Connection Type - Side 2 True Union Socket, True Union NPT
Fail Safe Position Fail Last
For Media Corrosive Chemicals, Water
Included Mounting Iso 5211 Actuator Mounting Pad
Max. Media Temperature 140°F
Max. Pressure 250 psi
Max. Pressure (combustible Gas) Not Rated
Max. Pressure (cwp) 250 psi
Maximum Current 1.8A
Media Temp. Range 34°F to 140°F
Media Temperature Range 34°F to 140°F
Min. Media Temperature 34°F
Mount Integral
Nema Enclosure Rating NEMA 4, NEMA 4X
Nominal Valve Size 2"
Nsf Certifications For Food And Drinking Water NSF 61
Overall Length 7.99"
Pipe Size 2"
Pipe Type NPT Conduit
Port Full
Seal Material FKM
Seat Material PTFE
Stem Material PVC
Tube Size 2"
Valve Body Style Straight
Valve Construction Three-Piece
Valve Series Tbh
Valve Structure One Piece
Valve Ways 2-Way
Voltage 120V AC