HAYWARD DB2150ST18 Basket Strainer 1 1/2 Inch Cpvc | AC8MAF 3CDW1
HAYWARD DB2150ST18 Basket Strainer 1 1/2 Inch Cpvc
Item: AC8MAFModel: DB2150ST18Cross Ref: 3CDW1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Basket Strainer
Blow-off Port (npt) 1/2-18 Plug
Body Material CPVC
Connection Size 1 1/2"
Connection Type Socket, Threaded
Cover Type Hand Removable
Drain Plug Size 1 1/2"
For Use With Water
Gasket Material FPM
Height 15 1/2"
Includes Screen Yes
Material CPVC
Maximum Pressure 150 psi
Maximum Pressure At 100°f 130 psi
Maximum Temperature 70°F
Mesh Number 0.13"
Overall Height 15 1/2"
Pipe Size 1 1/2"
Screen Area 86.44 sq. in.
Screen Material CPVC
Screen Perforation Size 1/8"
Screen Size 1/8"
Seal FPM
Series DB Series
Size 1.5"