Item: CR3QMHModel: EQ001SD-10Cross Ref: 54PM36
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Chain Hoist
Body Depth 9 1/8"
Body Finish Epoxy Painted
Body Length 17 5/16"
Body Material Aluminum
Body Width 14 13/32"
Brake Type Pull Rotor
Chain Finish Nickel Plated
Chain Grade Grade 80
Chain Material Alloy Steel
Classification H4
Clutch Friction
Clutch Type Friction
Color Yellow
Control Push Button Pendant
Control Type Push Button Pendant
Controller Cord Length 6 ft.
Duty Classification H4 - Heavy Duty
Finish Epoxy Painted
Fits Brand Harrington Hoists Inc
Fixed Lift Speed Not Applicable
For Max. Beam Height Not Applicable
For Maximum Beam Flange Width Not Applicable
For Minimum Beam Flange Width Not Applicable
For Minimum Beam Height 15"
For Outdoor Use Yes
Headroom 17 5/16"
Headroom Size 17.312"
Hoist Ip Rating IP55
Includes Chain Container
Includes Brake Brake Included
Includes Clutch Clutch Included
Lift Speed 9.3-56 FPM
Lifting Capacity 250 lbs.
Lifting Hook Material Carbon Steel
Lifting Hook Opening Width 1 3/32"
Lifting Hook Type Swivel Hook With Safety Latch
Maximum Lift Speed 56 FPM
Maximum Lifting Length 10 ft.
Maximum Pulling Capacity Not Applicable
Min. Radius Curve 10"