HAMILTON S-STL-35NFZ Swivel Caster, 3 1/2 X 1 3/8 Inch Size, Polypropylene Wheel
Item: CY4PQHModel: S-STL-35NFZ
In Stock
3.5"
1.25"
Swivel
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Swivel Caster
Abrasion Resistance High
Bearing Type Delrin
Bolt Hole 1 1 3/4" x 2 7/8"
Bolt Hole 2 1 3/4" x 3"
Caster Color/finish Stainless
Caster Rig Type Cold Forged/Stamped
Chemical Resistant High
Cushioning (resilience) Low
High Temp. Range (f) 180°F
Impact Resistance Low
Load Capacity 325 lbs.
Load Capacity @ 3 Mph 325 lbs.
Low Temp. Range (f) -30°F
Moisture Resistance High
Mounting Bolt 0.3125"
Mounting Plate 2 3/8" x 3 5/8"
Mounting Plate Length 3 5/8"
Mounting Plate Width 2 3/8"
Overall Height 4 7/8"
Relative Capacity Medium
Relative Cost Low
Replacement Wheel W-35-NFZ-1/2
Swivel Offset 1.5625"