HALLOWELL HWB-BR-48ME Riser 48 Inch Width x 10 Inch Depth x 12 Inch Height Black | AH6AZJ 35UX16
HALLOWELL HWB-BR-48ME Riser 48 Inch Width x 10 Inch Depth x 12 Inch Height Black
Item: AH6AZJModel: HWB-BR-48MECross Ref: 35UX16
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Riser
Assembly Unassembled
Color Black
Depth 10"
For Use With Adjustable Leg Workbenches
For Work Station Width 48"
Frame Material Steel
Frame Material Finish Powder Coated
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 12"
Height Adjustability Fixed Height
Includes (2) End Supports
Includes Mounting Hardware Yes
Load Capacity 200 lbs.
Material Steel
Maximum Adjustable Height Not Applicable
Metal Material Gauge 12 ga.
Minimum Adjustable Height Not Applicable
Mount Type Bolts
No. Of Knockouts 0
No. Of Shelves 1
Number Of Outlets 0
Overall Depth 10"
Overall Fixed Height 12"
Overall Height 12"
Overall Load Capacity 200 lbs.
Overall Width 48"
Riser Type Non Electrical Riser
Top Material Steel
Width 48"