HALLOWELL A7710-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth | AA9AEK 1BLG7
HALLOWELL A7710-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA9AEKModel: A7710-12HGCross Ref: 1BLG7
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Beaded Front Post, Pair Back Sway Braces, Pair Side Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 750 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 12"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 750 lbs.
Shelf Gauge 18 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 3750 lbs.
Width 48"