GUARDAIR 80LJ018AA Air Gun, Chrome, 29 Scfm, 22-1/4 Inch Length | AE3UML 5GAU2
GUARDAIR 80LJ018AA Air Gun, Chrome, 29 Scfm, 22-1/4 Inch Length
Item: AE3UMLModel: 80LJ018AACross Ref: 5GAU2
2 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Air Gun
Actual Extension Length 18"
Air Consumption 29 SCFM
Air Flow Pattern Focused
Air Gun Product Group Air Gun
Air Inlet 1/4" NPT Female
Air Inlet Gender Female
Air Inlet Size 1/4"
Air Inlet Type NPT
Air Outlet Size 3/4"
Application Cleaning And Blowing Debris In Noise Sensitive Environments
Body Material Aluminum
Body Style Pistol Grip
Chip Guard Included No
Collection Bag Included Not Applicable
Color Silver
Extension Size 18"
Grip Style Pistol Grip
Includes Extension And Nozzle, Hanging Hook
Max. Dba 97 dBA
Max. Inlet Pressure 120 psi
Noise Level 97 dBA
Nozzle Whisper Jet(R)
Nozzle Safety, Whisper Jet
Nozzle Angle Straight
Nozzle Features Conical Tip Prevents Nozzle Blockage, Noise Reducing, Superior Thrust
Nozzle Length 18"