GROVE GEAR GRL8210175.00 GRL-BMQ821-30-D-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,341.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame Size | 140TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 1.13 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 129/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1200 lbs. |
| Output Rpm | 58.3 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 30:1 |
| Service Factor 1 | 1.13 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 968 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear type | series | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRL8210057.00 | 0.769 hp | Base | 970 lbs.-in. | Worm | GRL Series | - | 2.06" | 35 RPM | €1,280.11 | |
| GRL8210142.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 29.2 RPM | €1,323.17 | |
| GRL8210114.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 70 RPM | €1,280.11 | |
| GRL8210118.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 29.2 RPM | €1,050.98 | |
| GRL8213507.20 | 1.129 hp | Shaft | - | - | - | 30:1 | 2.06" | - | €1,933.47 | |
| GRL8210121.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 350 RPM | €1,262.34 | |
| GRL8210019.00 | 1.129 hp | Base | - | - | - | 30:1 | 2.06" | - | €1,068.45 |
Explore Products
- VOLLRATH 554 Base Frame
- REGAL 029164AS94 Hand Tap, M16 x 1.5 Size, D6 Limit, 4 Flutes, Metric, Left Hand With Alcrona Coating
- BOSTON GEAR P00439
- ULTRATECH 7559 Drain Fitting, 3 Inch Size, Below Grade Piping, Crude Oil, Black
- MARTIN SPROCKET S1218 Spur Gear, 12 Diametral Pitch, 1.5 Inch Pitch Dia., Reborable, Steel
- EATON XN-2DI-24VDC-N Digital Input Modules, Xn-S3S-Sbb, Xn-S4T-Sbbc, Xn-S4S-Sbbc
- PROTO JC905 Structural Open End Wrench 7/8 In
- WIHA TOOLS 26544 WIHA 26544
Explore More
- KEYSHAFT
- Recessed Troffer Fixtures
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Punch and Chisel Sets
- Sampling Bags
- Air and Vacuum Release Valves
- OIL SAFE Premium Pump Body Collars
- TURTLESKIN SFX-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- MUELLER INDUSTRIES 782CS Y Strainers
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread, Variable Length
- AMERICAN TORCH TIP Nozzle 40a Powermax
- APPROVED VENDOR Tune Up Kit
- VULCAN HART Top Frame, Front
- SOUTHWIRE COMPANY Maintenance Pro Series Clamp Meter
- MORSE CUTTING TOOLS 5995 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRL8210175.00 GRL-BMQ821-30-D-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,341.81 /unit

