GROVE GEAR GRG8260198.00 GRG-BMQ826-25-R-140 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,781.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame Size | 140TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 2.49 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 487/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1625 lbs. |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 25:1 |
| Service Factor 1 | 1.25 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 1.66 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 2.49 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 1869 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8260164.00 | - | - | - | - | 43.75 RPM | Right Shaft | 40:1 | 56C | €1,462.42 | |
| GRG8260233.00 | 2.965 hp | Base | 1836 lbs.-in. | - | 87 RPM | - | - | - | €1,781.20 | |
| GRG8260231.00 | 4.492 hp | Base | - | 10:1 | 175 RPM | Shaft | 10:1 | - | €1,756.46 | |
| GRG8260163.00 | - | - | - | - | 58.3 RPM | Right Shaft | 30:1 | 56C | €1,462.42 | |
| GRG8260200.00 | - | - | - | - | 43.75 RPM | Right Shaft | 40:1 | 140TC | €1,756.46 | |
| GRG8260229.00 | 6.693 hp | Base | - | 5:1 | 350 RPM | Shaft | 5:1 | - | €1,781.20 | |
| GRG8260157.00 | 6.693 hp | Base | 1130 lbs.-in. | - | 350 RPM | - | - | - | €1,781.20 |
Explore Products
- GRAINGER M51240.050.0004 Set Screw, M5x0.8 Thread Size, Plain, 4 mm Lg., Flat, Hex Socket, SS
- NIBCO NL2RB04 T-222-B Strainer, Female NPT Thread, 1/4 Inch Size, Bronze
- CINCINNATI FAN F329-08FW3
- SCOTSMAN MC0330MW-1 Ice Maker, Water, 300 lb Ice Production per Day, Antimicrobial, 201 to 600 lb
- PROGRIP 325651 Bar Handle, 16 ft. x 1-1/8 Inch Size
- SMC VALVES IR3020-03 Regulator, 3/8 Inch Modular
- APPROVED VENDOR 4YUJ6 Square Tube 304 Stainless Steel 1 1/4 Outer Dia X1 1/8 Id Square 6 ft
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Multimeters
- Manual Rebar Cutters/Benders
- Drain Cleaning Accessories
- Interchangeable Tips/Heads
- Waterfall Filters and Pond Skimmers
- KEO Countersink Sets
- DWYER INSTRUMENTS TS-PROBES Series Digital Temperature Switch Probes
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- LAKELAND Disposable Coveralls
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Spline Hex
- CAROL Portable Cord, SJOOW Jacket Type
- APPROVED VENDOR Potential Relay
- EATON Electrical Operators, J Frame
- BROWNING PBE920 Series Two and Four-Bolt Base Pillow Blocks Tapered Roller Bearings
- SIEMENS LMXD Series Bolt-On Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260198.00 GRG-BMQ826-25-R-140 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,781.20 /unit

