GROVE GEAR GRG8260191.00 GRG-BMQ826-80-L-140 Quill Input Worm Gear Reducer
Get it by Tuesday, Jun 2
€999.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-L |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.577 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Key Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 21 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Torque | 1092 lbs.-in. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GRG Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.69" |
| Tap Size | 3/8"-16 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- SMC VALVES NCA1F200-0800 Tie Rod Cylinder, 2 Inch Size, Double Acting
- GRAINGER 1369_72_0 Brass Rectangular Bar, 360, 2 Inch X 6 Ft Nominal Size, 0.125 Inch Thick
- EATON HMX011C1NAPEP3L3SA Adjustable Frequency Drive, 11A, 3HP, Space Heater With Transformer, NEMA 3R, FS4, 208V
- TB WOODS 4L470 FHP QT Bushed V-Belt, Diene, 4L Belt Type, 47 inch Length, 1 Rib
- COXREELS SLPL-850 Spring Return Hose Reel, Single Delivery, 1-1/2 Inch Inner Dia., 50 Feet Length
- MORSE CUTTING TOOLS 91594 Screw Machine Drill, 5.8Mm Size, Tin
- 3M 7000030827 75030117735 / 30355 / A380IES6100 Pavement Marking Tape, Pressure Sensitive Adhesive, White
- APPLETON ELECTRIC KPSTL15150J1GMT Light Fixture, 150W
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Manifolds
- Extension Cord Reels
- Manual Material Lift Accessories
- Pneumatic Safety Valves
- Filter/Regulators
- IRONCAT Welding Gloves, Elkskin Leather, Pearl
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, SS, Press x Press, FKM Seal
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 13 mm Dots
- HAM-LET Unions
- VULCAN HART Pilot Tube, Steel
- MERSEN FERRAZ RFS Series Class H Fast-Acting Fuses
- APOLLO VALVES Powerpress Series Gas Male Adapters
- RACO Raintight Compression Couplings For EMT Conduit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260191.00 GRG-BMQ826-80-L-140 Quill Input Worm Gear Reducer
€999.21 /unit
