GROVE GEAR GRG8210541.20 GRG-HMQ821-20-H1-56-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,438.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Input Style | C Face Quill |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 73/125 hp |
| Max. Input Hp | 1.584 hp |
| Motor Hp | 1 1/2 hp |
| Mounting Type | Shaft |
| Output Dia. | 1 1/4" |
| Output Hp | 1.338 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 2 1/2" |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Type | Hollow Bore |
| Product Series | GRG Series |
| Torque Rating | 964 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output diameter | series | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8210543.18 | 1.129 hp | Shaft Mount | 968 lbs.-in. | - | 58 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210545.23 | 0.769 hp | Shaft Mount | 970 lbs.-in. | - | 35 RPM | 1 7/16" | GR Series | Worm | €1,727.91 | |
| GRG8210545.16 | 0.769 hp | Shaft | - | 50:1 | - | - | - | - | €1,645.62 | |
| GRG8210544.16 | 0.916 hp | Shaft | - | 40:1 | - | - | - | - | €1,438.63 | |
| GRG8210543.23 | 1.129 hp | Shaft | - | 30:1 | - | - | - | - | €1,645.62 | |
| GRG8210546.16 | 0.674 hp | Shaft | - | 60:1 | - | - | - | - | €1,438.63 | |
| GRG8210538.16 | 2.793 hp | Shaft Mount | 692 lbs.-in. | - | 233 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,752.24 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 26 X 0643
- ESCHENBACH OPTIK GMBH 1152-03 Precision Scale, Multi Scale Measurement, -29 Deg, -55 Deg, -60 Deg, -188 Deg. Angle
- HOFFMAN PDS56F 36649 Solid Door, Fits 507/682 x 600mm Size, Painted
- ADVANCE TABCO TFSS-248 Work Table, 96 X 24 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- KIPP K0122.3106X55 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M10 Thread Size, 55 mm Stud Length
- APPROVED VENDOR 1RGP6 O-ring Dash 342 Ptfe 0.21 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Concrete Floats
- Covers
- Sling Accessories
- Air Scarifiers
- LOC-LINE Flat 5 Hole Nozzle
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- BRADY Pipe Marker, Sanitary Sewer
- BUSSMANN LPS-RK SPNP Series Specialty Fuses
- SMC VALVES Air Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210541.20 GRG-HMQ821-20-H1-56-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,438.63 /unit
