GROVE GEAR GRG8210522.19 GRG-HM821-60-H1-56-19 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.1875 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,752.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.674 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 337/500 hp |
| Max. Input Hp | 0.674 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/16" |
| Output Hp | 87/200 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 29 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 940 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GRG-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.95 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | input style | output rpm | output diameter | series | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8210519.23 | Shaft Mount | 1.129 hp | 968 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 58 RPM | 1 7/16" | GR Series | Worm | €1,531.84 | |
| GRG8210517.18 | Shaft Mount | 1 73/125 hp | 964 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 87 RPM | 1 1/8" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210515.19 | Shaft Mount | 2 58/125 hp | 805 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 175 RPM | 1 3/16" | GR Series | Worm | €973.94 | |
| GRG8210519.16 | Shaft Mount | 1.129 hp | 968 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 58 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210527.20 | Shaft Mount | - | 805 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 175 RPM | 1 1/4" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210528.23 | Shaft Mount | 1.887 hp | 897 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 116 RPM | 1 7/16" | GR Series | Worm | €1,752.24 | |
| GRG8210520.16 | Shaft Mount | 0.916 hp | 971 lbs.-in. | Flexible Coupling Input | 43 RPM | 1" | GR Series | Worm | €1,752.24 |
Explore Products
- NTN UCF205-100D1 Mounted Ball Bearing 1 Inch Bore
- MAIN FILTER INC. MF0061029 DMD0030F03B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Seal, 10.03 Inch Height
- DIXON RZL-330B-CNUT Front Cover Nut
- OSG 1101508705 Spiral Point Tap, #8-36 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, TiN, H8 / H3, Plug
- AEROQUIP 1AA6FJA6 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, 45 Deg., Elbow, JIC x Crimp
- MACROMATIC THS-1414D-30 Time Delay Relay, 12-125 VDC, 1A Normally Open
- SURE SERVO SV2-BBOX-1 Encoder Single Battery Box
- PIP 302-MVLY-3X Protective Clothing High Visibilty Vest, 3XL, Hi-Vis Orange, Each
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Micrometers
- Retaining Washers
- Boom Sprayer Mounts and Brackets
- Overhead Conveyor Components
- Underground Enclosure Covers
- ACCURIDE 9301 Series Heavy Duty And Full Extension Drawer Slides
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- HONEYWELL Rig Dog Knit Grip Plus Gloves
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- LINCOLN ELECTRIC Plasma Cutters
- RUBBERMAID Enclosed Service Cart
- BALDWIN FILTERS Buna N O-Rings
- APPLETON ELECTRIC RB Series Threaded Rigid Conduits
- NORTH BY HONEYWELL Butyl Chemical Resistant Gloves, 13 Mil. Thickness, Smooth
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210522.19 GRG-HM821-60-H1-56-19 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.1875 Inch O.D, Cast Iron
€1,752.24 /unit
