GROVE GEAR GRG8210087.00 GRG-BM821-10-R-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,262.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2 58/125 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 58/125 hp |
| Max. Input Hp | 2 58/125 hp |
| Mounting Type | No Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 2 47/200 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 1.44" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 898 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 805 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1065 lbs. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GRG Series |
| Series Style | GRG-BM-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.63" |
| Tap Size | 5/16"-18 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | input style | output rpm | series | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8210052.00 | 1.887 hp | Base | 897 lbs.-in. | - | Flexible Coupling Input | 116 RPM | GRG Series | Worm | €1,262.34 | |
| GRG8210057.00 | 0.769 hp | Base | 970 lbs.-in. | - | Flexible Coupling Input | 35 RPM | GRG Series | Worm | €1,280.11 | |
| GRG8210051.00 | 2 58/125 hp | No Base | 805 lbs.-in. | - | Flexible Coupling Input | 175 RPM | GRG Series | Worm | €1,280.11 | |
| GRG8210091.00 | 1.129 hp | Base | 968 lbs.-in. | - | Flexible Coupling Input | 58 RPM | GRG Series | Worm | €1,280.11 | |
| GRG8210060.00 | 0.217 hp | Base | 439 lbs.-in. | - | Flexible Coupling Input | 17 RPM | GRG Series | Worm | €1,280.11 | |
| GRG8210054.00 | 1.333 hp | Base | - | 25:1 | C Face Coupled | - | - | - | €1,280.11 | |
| GRG8210092.00 | 0.916 hp | Base | 971 lbs.-in. | - | Flexible Coupling Input | 43 RPM | GRG Series | Worm | €1,280.11 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 4THD7 Annular Cutter M2 High Speed Steel 3/4 Diameter 2 Cut D
- WINGITS RC-WA200GT54 Apache200 1-1/4 Inch Carbide Drill Bit
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASH027070 Compression Spring, 127.8 N/Mm Stiffness Rate, 482 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- SMITH BEARING BCR-1-X Cam Follower, 1 Inch Dia, Bearing Steel, 1 Row, Screwdriver, Flat, 5/8 Inch Roller Wd
- GRAINGER BULK-PS-CAC-613 Rectangle Stock, 1 Inch Thick, 6 Inch Width X 12 Inch Length, Clear
- EATON E34VGB480 Corrosion Resistant Pushbutton, 30.5 mm, 48 Vac, Cam 2, Illuminated, 3-Position
- MJ MAY 402VI-100TR-4006 Fiberglass Fabric, 18 Feet Length, 40 Inch Width
- ECEF 3003530 Weldon Annular Cutter, 35mm Diameter
Explore More
- KEYSHAFT
- Shop Vacuum Cleaners
- PVC Pipe Fittings
- Audio Speakers
- Round Belt Connectors
- Automotive Cleaners and Degreasers
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- MUELLER INDUSTRIES 1600-D Chexter Check Valves
- PARKER Reducing Bushing, 316 Stainless Steel
- ARLINGTON INDUSTRIES Leveling Ring, Plastic
- EATON Arc Flash Relay Point Sensors
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210087.00 GRG-BM821-10-R-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,262.34 /unit
