GROVE GEAR GR8600600.36 GR-HMQ860-15-H1-250-36 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€12,958.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 36 |
| Center Distance | 6" |
| Frame | 250TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1 5/8" |
| Input Bore Size | 1 5/8" |
| Input Dia. | 1 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 19 23/100 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/8" x 3/16" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 19 23/100 hp |
| Max. Input Hp | 19 23/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2 1/4" |
| Output Hp | 17 61/100 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Dia. | 2 1/4" |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 3990 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 9515 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 148.95 |
| Ship height (cm) | 57.15 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | output rpm | output | output style | output shaft assembly code | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8602352.00 | - | - | - | - | Left | - | - | - | €5,442.13 | RFQ
|
![]() |
GR8602257.00 | 27386 lbs.-in. | - | - | 2.33 RPM | - | - | - | - | €9,633.93 | RFQ
|
![]() |
GR8602309.00 | - | - | - | - | Right | - | - | - | €9,633.93 | RFQ
|
![]() |
GR8600572.55 | 5886 lbs.-in. | 2.571 hp | Shaft Mount | 17 RPM | - | H1 | H1 | Hollow Bore | €12,958.83 | |
![]() |
GR8600001.00 | 8467 lbs.-in. | 24 99/100 hp | Base | 175 RPM | - | L | L | Solid Shaft | €8,686.96 | |
![]() |
GR8600108.00 | 7264 lbs.-in. | 3.702 hp | Base | 21 RPM | - | R | R | Solid Shaft | €9,746.75 | |
![]() |
GR8600592.32 | 10203 lbs.-in. | 8.722 hp | Shaft Mount | 43 RPM | - | H1 | H1 | Hollow Bore | €12,958.83 |
Explore Products
- OSG 800-8005-30 Tree Bur SG, Pointed-End Tree, SG-44, Double Cut, 3 x 12 mm Head, 3 mm Shank
- VICKERS 281291
- WALTER TOOLS LNHU160708R-L85T Milling Insert
- KIPP K0122.2A22X45 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, 45 mm Stud Length
- PARKER F30-1021 O-ring, Duro Buna, Black
- DDS 114.3139.712.7TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 4.5 Inch ID, 1.563 Inch Od, 0.5 Inch Width
- WRIGHT TOOL 8866 Standard Impact Socket, 1 Inch Drive, 6 Point, 2-1/16 Inch Size
- APOLLO VALVES WD14112BN12 Butterfly Valve with Aluminum Disc, BUNA-N Seat, 416 SS Shaft, Direct Mount Gear Operator 12 Inch, 2 x Wafer Type
Explore More
- KEYSHAFT
- Multi-Parameter Meters
- Thermal Imagers
- Bench Protectors and Liners
- Turnout Gear Storage Racks
- Strip Chart Temperature Recorders
- CAMLOCK FITTINGS Type DC Cam And Groove Dust Caps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- ANVIL 005G Series J Style Hangers, Electro-Galvanized Steel
- ULTRATECH Drain Seal Wall Mount
- DEWALT Brad Point Drill Bit
- DIXON Lubricants
- EBM-PAPST Axial Fans
- REGAL Bottom Hand Taps, 8 Pitch, HSS, TiALN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8600600.36 GR-HMQ860-15-H1-250-36 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.625 Inch I.D, 2.25 Inch O.D, Cast Iron
€12,958.83 /unit



