GROVE GEAR GR8600600.32 GR-HMQ860-15-H1-250-32 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 2 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€7,266.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 32 |
| Center Distance | 6" |
| Frame | 250TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 19 23/100 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/8" x 3/16" |
| Input Quill Dia. | 1 5/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway Size | 3/8" x 3/16" |
| Max. Input Hp | 19 23/100 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 2" |
| Output Hp | 17 61/100 hp |
| Output Key Size | 1/2" x 3.38" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 3990 |
| Output Style | Hollow Shaft |
| Output Torque | 9515 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 148.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | output rpm | output | output style | output shaft assembly code | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8602352.00 | - | - | - | - | Left | - | - | - | €5,442.13 | RFQ
|
![]() |
GR8602257.00 | 27386 lbs.-in. | - | - | 2.33 RPM | - | - | - | - | €9,633.93 | RFQ
|
![]() |
GR8602309.00 | - | - | - | - | Right | - | - | - | €9,633.93 | RFQ
|
![]() |
GR8600572.55 | 5886 lbs.-in. | 2.571 hp | Shaft Mount | 17 RPM | - | H1 | H1 | Hollow Bore | €12,958.83 | |
![]() |
GR8600001.00 | 8467 lbs.-in. | 24 99/100 hp | Base | 175 RPM | - | L | L | Solid Shaft | €8,686.96 | |
![]() |
GR8600108.00 | 7264 lbs.-in. | 3.702 hp | Base | 21 RPM | - | R | R | Solid Shaft | €9,746.75 | |
![]() |
GR8600592.32 | 10203 lbs.-in. | 8.722 hp | Shaft Mount | 43 RPM | - | H1 | H1 | Hollow Bore | €12,958.83 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0606132 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 25.78 Inch Height
- VORTEC 750 Enclosure Cooler 8 Scfm 400 BtuH
- ANVIL 0390064087 8 Imp Schedule 40 316 Stainless Steel Cap
- MARTIN SPROCKET D40Q48H Roller Chain Sprocket, 40 Chain, Bushed MST, 48 Teeth, 7.645 Inch Pitch Dia., Steel
- BRISKHEAT GBH0250-2 Beaker Heater, 232 Deg C Max Temp, 12 1/4 in Overall Lg, 2 3/4 in Overall Wd, 150 W
- WESTWARD 22N832 Transfer Punch, 25/32 Inch Tip Size, Round, 5 Inch Overall Length, 1/8 Inch Taper Length, Plain Grip, Box
- CHICAGO-LATROBE 77667 Jobber Length Drill Bit, 15/32 Inch Size Size, 4 5/16 Inch Size Flute Length
- HONEYWELL BN 24001660-119 Chart 10.313 In 0 - 15 1 Day
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Pillows
- Durometers
- Wire Rooms and Components
- Pipe Threading Replacement Dies
- Rod Ends
- PS DOORS Slidewise Roof Hatches
- CONDOR Leather Palm Knit Glove, Cowhide, ANSI Cut Level A3
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 782 Stainless Steel Y Strainers
- VESTIL MFM Series Ratchet Strap/Belts
- GRAINGER Bronze Rods
- WHITE-RODGERS Hot Surface Igniters
- ZOELLER Lawn Sprinklers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8600600.32 GR-HMQ860-15-H1-250-32 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 2 Inch O.D, Cast Iron
€7,266.64 /unit



