GROVE GEAR GR8240543.23 GR-HM824-30-H1-180-23 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,095.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.653 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 653/1000 hp |
| Max. Input Hp | 1.653 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 1.317 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 58.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1423 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.05 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR8240519.23 | 1.653 hp | 1423 lbs.-in. | 58.3 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €2,066.26 | |
| GR8240531.20 | 1.653 hp | 1423 lbs.-in. | 58.3 RPM | 1 1/4" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €1,175.09 | |
| GR8240544.23 | 1.342 hp | 1433 lbs.-in. | 43.8 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €2,095.34 | |
| GR8240534.23 | 0.967 hp | 1418 lbs.-in. | 29.2 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €2,095.34 | |
| GR8240528.23 | 2.765 hp | 1318 lbs.-in. | 116.7 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €1,720.33 | |
| GR8240537.23 | 5.323 hp | 898 lbs.-in. | 350 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €2,095.34 | |
| GR8240517.23 | 2.326 hp | 1421 lbs.-in. | 87.5 RPM | 1.438" | GR Series | Worm | Shaft Mount | 2.38" | €2,095.34 |
Explore Products
- WALTER TOOLS G2632-E32R-5T45SX 6830520 Indexable Parting And Cut-Off Blade, Toolholder, Right Hand
- BEHRINGER SYSTEMS G3ST1025-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS G3ST1025-PP
- WATTS LF25AUB-GG-HP-Z3 1 1/4 0009366 WATTS 0009366
- DAYMARK 1100605 Day Label Friday 3 Inch Width
- SMC VALVES IZF31-P-B Ionizer
- MERSEN FERRAZ 2CL500CC Cable Protector Fuse, 250V, 500 MCM, Cable To Cable Mount
- ZSI-FOSTER 089MS096N Cushioned Clamp, Flame Retardant, 5 Inch Pipe Size, SS
- GROVE GEAR W5180069.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
Explore More
- KEYSHAFT
- Drawer Bin Cabinets
- Plastic Solenoid Valves
- Hydraulic General-Purpose Hose Assy.
- Direct Drive Tubeaxial Fans
- Oil Seals
- CONDOR Cowhide Leather Blue/Gray Palm Gloves
- CAMLOCK FITTINGS Type F Male Cam And Groove Adapter, Male NPT Thread
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- DIXON Unions
- GROVE GEAR NH Series, HMQ-H1 Style, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- GATES Tri Power V-Belts
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240543.23 GR-HM824-30-H1-180-23 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
€2,095.34 /unit
