GROVE GEAR GR8240205.00 GR-BMQ824-5-D-140 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,606.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Ratio | 5:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 5 8/25 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Input Style | C Face Quill |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 5 323/1000 hp |
| Max Overhung Load | 100 lbs. |
| Max. Input Hp | 5.323 hp |
| Mounting Type | Base |
| Output Dia. | 1 1/8" |
| Output Hp | 4.985 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Length | 2.66" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Shaft |
| Product Series | GR Series |
| Ratio | 5:1 |
| Service Factor 1 | 2.66 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 3.55 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 5.32 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 898 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | series | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR8240213.00 | - | - | 35 RPM | Double Shaft | 50:1 | 140TC | - | - | €1,606.36 | |
| GR8240212.00 | - | - | 43.75 RPM | Double Shaft | 40:1 | 140TC | - | - | €1,606.36 | |
| GR8240176.00 | - | - | 43.75 RPM | Double Shaft | 40:1 | 56C | - | - | €1,317.69 | |
| GR8240208.00 | 2.765 hp | 15:1 | 116.7 RPM | Double Shaft | 15:1 | 140TC | Base | - | €1,584.04 | |
| GR8240175.00 | 1.653 hp | 30:1 | 58.3 RPM | Shaft | 30:1 | - | Base | - | €1,318.85 | |
| GR8240210.00 | - | - | 70 RPM | Double Shaft | 25:1 | 140TC | - | - | €1,606.36 | |
| GR8240248.00 | 1.342 hp | - | 43.8 RPM | - | - | - | Base | GR Series | €1,606.36 |
Explore Products
- GPI 83001050 Cable Assembly, Type S, 15.2m
- TEMPO COMMUNICATIONS 52051372
- SPEARS VALVES 1403-005BC Insert Tee, Insert x MPT, 1/2 Size, PVC
- COOPER B-LINE 181810 RTSC Junction Box, 10 x 18 x 18 Inch Size, Screw Cover, Carbon Steel
- MARTIN SPROCKET 6 C 270 S Sheave, MST Bushing, 27.4 Inch Outside Dia., 6 Groove, 27 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- REGAL 059644JM Cobalt End Mill, Single End, 1-1/4 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 3 Flutes, Bright
- WINTERS INSTRUMENTS NVA3023N Valve, Ssnace, 1Fx1Fnpt, Hard, 10K
- TB WOODS AD15A32MM Disc Coupling Hub, 32 Mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool and Appliance Tester Accessories
- Capacitor Accessories
- Automotive Specialized Tools
- Indexable Boring Bars
- Fuse Links
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 2B
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile, Palm Dipped, 13 Gauge Thick
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 90 Degrees Countersink Angle
- TELEMECANIQUE SENSORS Metal Locking with Power Safety Interlock Switch
- CABOT Semi-Solid Deck Stain, Flat Finish
- WESTWARD Mechanics Drill, High Speed Steel, Split Point, 135 Degree
- EATON Top-Mounted Fuse Block Kits
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-L Style, 821 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240205.00 GR-BMQ824-5-D-140 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,606.36 /unit
