GROVE GEAR EL8420228.00 EL-BMQ842-100-L-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,106.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-L |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.201 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 1 201/1000 hp |
| Max. Input Hp | 1.201 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 99/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 2533 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Style | L |
| Output Torque | 2852 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BMQ-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1.19" |
| Tap Size | 5/8"-11 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.2 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | max. input hp | output torque | output rpm | output shaft | series | gear type | mounting type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420257.00 | 9.462 hp | 6092 lbs.-in. | 87 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 | |
| EL8420224.00 | 5.262 hp | 6156 lbs.-in. | 43 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 | |
| EL8420326.00 | 16 27/100 hp | 4148 lbs.-in. | 233 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 | |
| EL8420361.00 | 18 2/25 hp | 3209 lbs.-in. | 350 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 | |
| EL8420256.00 | 11 13/100 hp | 5508 lbs.-in. | 116 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 | |
| EL8420367.00 | 6.481 hp | 5960 lbs.-in. | 58 RPM | Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 | |
| EL8420264.00 | 1.201 hp | 2852 lbs.-in. | 17 RPM | Solid Shaft | EL Series | Worm | Base | 4 1/4" | €5,106.13 |
Explore Products
- WESTWARD 13H687 Chucking Reamer, 0.0595 Inch Reamer, 3/64 Inch Shank Dia, 1/2 Inch Flute Length, 2 1/2 Inch Overall Length
- KILLARK X47SA Conduit Outlet Body, Aluminum, 1 1/4 Inch Size, X Body, 19.5 cu. Inch Capacity
- AEROQUIP 2024-8-8S Elbow, 90 Deg., 1/2 Inch x 3/4 Inch Size, Male x Male, NPTF x JIC, Rigid
- ACCUFORM SIGNS MBR958 Banner Clean Up Sweep Away 28 x 96 Inch
- LIFT-ALL UU2803NX20 Web Sling Steel Unilink L20ft 8800lb W3in
- VOLKEL 16752 NOGO Plug Gauge, DIN ISO 1502, M 72 x 6.0 Size
- OSG 15199005 Jobber Length Drill Bit, #8 Size, 4 1/4 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Hanging Scales
- Corrugated Shelf Bins and Dividers
- Control Transformers
- Yoke Ends
- Spring Pins
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- APPROVED VENDOR Socket Cap
- OSG 11053 Series Straight Flute Tap
- JOHNSON CONTROLS Damper Actuators
- PROTEAM Motor Assemblies
- MORSE CUTTING TOOLS 1495 Series Combined Drills and Countersinks, Plain Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420228.00 EL-BMQ842-100-L-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€5,106.13 /unit
