GROVE GEAR EL8420079.00 EL-BM842-30-L-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,106.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-L |
| Center Distance | 4 1/4" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 1 1/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 6.481 hp |
| Input Keyway Size | 1/4" x 2.5" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 481/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.481 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 5.517 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | L |
| Output Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Shaft Orientation | L |
| Output Shaft Thrust Rating | 2533 |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Style | L |
| Output Torque | 5960 lbs.-in. |
| Overhung Load | 3550 lbs. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-BM-L |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 1.19" |
| Tap Size | 5/8"-11 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45.9 |
| Ship height (cm) | 44.45 |
| Ship length (cm) | 101.6 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
Product Variants
| Model | output torque | mounting type | max. input hp | center distance | output | output rpm | output shaft assembly code | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8420181.00 | 3209 lbs.-in. | Base | 18 2/25 hp | 4 1/4" | - | 350 RPM | L | Shaft | €5,106.13 | |
| EL8425063.00 | 5989 lbs.-in. | - | - | 4.2" | Right | 29.2 RPM | - | - | €2,137.81 | RFQ
|
| EL8420599.31 | - | - | - | 4.2" | Hollow | - | - | - | €2,576.19 | RFQ
|
| EL8420523.30 | - | - | - | 4.2" | Hollow | - | - | - | €2,576.19 | RFQ
|
| EL8420516.27 | - | - | - | 4.2" | Hollow | - | - | - | €2,576.19 | RFQ
|
| EL8420517.24 | - | - | - | 4.2" | Hollow | - | - | - | €2,576.19 | RFQ
|
| EL8420543.26 | - | - | - | 4.2" | Hollow | - | - | - | €2,576.19 | RFQ
|
Explore Products
- VERMONT GAGE 141122110 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2211 Inch Size
- APOLLO VALVES 821051960 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve with Lock Plate, Static Grounded Ball and Stem 1 Inch Size, 2 x FNPT
- JET TOOLS JT9-287301 JLP-075A-10 Lever Chain Hoist
- APOLLO VALVES SJC602 Cap, 2 Inch, Copper
- GRAINGER HF/6251500-36 Rectangular Bar, 1020 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.625 Inch Thick, 1 1/2 Inch X 36 Inch Nominal Size
- DAYTON 2ATB8 Air Circulator Guard 23 Inch Guard Diameter
- SLOAN 3772400 180 ESS-3.5-L/OR-HW Urinal Flushometer, Sensor Hardwired, 3.5 gpf, PC Finish, Top Spud, Single Flush
- GATES 9414-1050 Super HC Molded Notch V-Belt
Explore More
- KEYSHAFT
- Vials
- Linoleum and Vinyl Flooring Tools
- Machine Chucks
- Fire Hose Reels and Storage Racks
- Handle Nuts
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- KRYTOX GPL 214 Series Extreme Pressure Grade Grease
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- ALLEGRO SAFETY Saran Maintenance Free Hoods
- GRAPHIC CONTROLS Chart Recorder Pens
- GENERAL ELECTRIC Miniature Circuit Breakers
- MITUTOYO 139 Series Tubular Inside Micrometers
- LIFT-ALL Webmaster 1600 Slings, Type 5, Two Ply, Polyster
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8420079.00 EL-BM842-30-L-140 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€5,106.13 /unit

