GROVE GEAR EL8320600.24 EL-HMQ832-15-H-210-24 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,262.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 6 127/1000 hp |
| Max. Input Hp | 6.127 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 5.516 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 116 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2980 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- FABORY U39100.006.0081 Spring Pin, 1/16 In Nominal Dia., Steel, 0.066 In To 0.069 In Actual Dia. Rng, 13/16 In Lg.
- PARKER PS604P
- SIOUX CHIEF 598-0210 Expansion Tank Support Kit, Stainless Steel
- BDG 50-9-1549PL Leather Mitts, Universal, Premium, Leather Palm Knit Glove, Cowhide, Wing Thumb, Gray
- TPI CORP. 58604001 Manual Reset Limit
- TB WOODS YNT5-A017 Spacer Assembly
- PARKER 639PLP-5/32 Plug, Push-Connect, Composite
- WALTER TOOLS P26315R20 Milling Insert
Explore More
- KEYSHAFT
- Condenser Fan Motors
- Water Heater Accessories
- Inverters
- Ultrasonic Leak Detectors
- Key Locks
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- BERKSHIRE CORPORATION BCR Nylon Full Finger Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Red
- BRADY Information Label
- DYNALON Graduated Cylinder
- VESTIL Stockpicker Trucks
- TRANSAIR Fitting Wall Bracket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320600.24 EL-HMQ832-15-H-210-24 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€4,262.95 /unit

