GROVE GEAR EL8320588.26 EL-HMQ832-100-H_-56-26 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 26 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.691 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Hp | 87/200 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1567 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | mounting type | max. input hp | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320555.27 | Shaft Mount | 2.462 hp | 3315 lbs.-in. | 35 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320603.19 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1.188" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 | |
| EL8320533.24 | Shaft Mount | 8 23/250 hp | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.28 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 3/4" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320597.24 | Shaft Mount | 11 23/25 hp | 2033 lbs.-in. | 350 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320550.24 | Shaft Mount | 6.127 hp | 2980 lbs.-in. | 116 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320545.24 | Shaft Mount | 3.619 hp | 3226 lbs.-in. | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €4,262.95 |
Explore Products
- PARKER P32CB94GEANNLNW
- RESIDEO L4029E1045/U HONEYWELL L4029E1045/U
- EATON XTAE018C10LP40 Electronic Motor Starter, 18 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.24-0.40 A
- VOLLRATH XSLA0043 Meat Tray Support Stud
- EATON 10250T2624 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Cam 4, Extended, Vertical Mounting, Red Actuator
- PIP CSC-60WH-20PK-M Critical Environment Reusable Shoe Cover, M, White, Pair
Explore More
- KEYSHAFT
- Convex Safety and Security Mirrors
- Infrared Thermometers
- Membrane Filters
- Pipe Insulation
- Tire Repair Patches and Plugs
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Cut Level A4, Gray
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- ANSELL 37-676 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 87-209 Alphatec Natural Rubber Latex Gloves
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- PARLEC Holder Boring Head
- BUSSMANN KU(X)SC Series Terminal Blocks
- CONDOR Plastic, Safety Sign, 14 Inch Width
- AIR HANDLER Air Filters
- ZOELLER Shark Series Grinder Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320588.26 EL-HMQ832-100-H_-56-26 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit

