GROVE GEAR EL8320577.28 EL-HM832-20-H_-210-28 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 5 9/50 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 4 67/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320517.24 | 8 23/250 hp | Shaft Mount | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.27 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320512.24 | 4.373 hp | Shaft Mount | 3360 lbs.-in. | 70 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.26 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320579.24 | 3.619 hp | Shaft Mount | - | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320532.24 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | - | 29 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320519.24 | 5 9/50 hp | Shaft Mount | 3267 lbs.-in. | 87 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 |
Explore Products
- ONSRUD 68-005 Routing End Mill Straight Flute 1/4 3/4
- HUB CITY 0220-01001 Parallel Shaft Drive, 4:1 Ratio, 45 HP, 1.5 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
- AIGNEP 55915-12-1/2 Composite Flow Control Valve, In, Knob, 12mm Tube x 1/2 Inch Swift-Fit
- TITAN FASTENERS JPG21064
- MAIN FILTER INC. MF0258224 Interchange Spin-On Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 7.88 Inch Height
- GATES 733201605 Hose Coupling, 4.28 Inch Length
- MAIN FILTER INC. MF0653392 94557 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 3.54 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Raceway Fitting Accessories
- Tester Kits
- Roof Repair Products and Tools
- Hydronic Baseboard Heaters
- Damage Indicator Labels
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- LOUISVILLE L-2032 Series Aluminum Sawhorse Scaffolds
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Stainless Steel
- DWYER INSTRUMENTS ADPS Series Differential Pressure Switches
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- PARKER Refrigeration Check Valves
- APPROVED VENDOR Diffuser Baseboard
- BATTERY DOCTOR Split Loom Tubings
- DESTACO 351-M Series Pull Action Latch Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320577.28 EL-HM832-20-H_-210-28 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit
