GROVE GEAR EL8320577.20 EL-HM832-20-H_-210-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 5 9/50 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 4 67/125 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3267 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320517.24 | 8 23/250 hp | Shaft Mount | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.27 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320512.24 | 4.373 hp | Shaft Mount | 3360 lbs.-in. | 70 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.26 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320579.24 | 3.619 hp | Shaft Mount | - | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320532.24 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | - | 29 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320519.24 | 5 9/50 hp | Shaft Mount | 3267 lbs.-in. | 87 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 |
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Butterfly Valves
- Ammonia Refrigeration Pipe Markers
- Industrial Pool and Spa Pumps
- Pneumatic Control Valves
- Round Standoffs Caps
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x Press
- REVCOR Propeller, 16 inch
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- DICKSON 8 Inch Pressure Chart Recorders
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/16-20 Un
- APOLLO VALVES 18C-400 Series Water Heater Temperature And Pressure Relief Valves
- EATON FWCF Series Complete Molded Case Circuit Breakers, F Frame
- EATON XT IEC Series Electronic Motor Starters, 240V
- GRAINGER Uncoated Alloy Steel Pipe Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320577.20 EL-HM832-20-H_-210-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit
