GROVE GEAR EL8320562.27 EL-HM832-7.5-H_-56-27 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 27 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 8.863 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Hp | 8 33/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 233.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2232 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | output rpm | output diameter | series | gear type | gear ratio | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EL8320517.24 | 8 23/250 hp | Shaft Mount | 2700 lbs.-in. | 175 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.27 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1.688" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320512.24 | 4.373 hp | Shaft Mount | 3360 lbs.-in. | 70 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320524.26 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | 3274 lbs.-in. | 29 RPM | 1 5/8" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320579.24 | 3.619 hp | Shaft Mount | - | 58 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320532.24 | 2 57/500 hp | Shaft Mount | - | 29 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 | |
| EL8320519.24 | 5 9/50 hp | Shaft Mount | 3267 lbs.-in. | 87 RPM | 1 1/2" | EL Series | Worm | - | €2,512.30 |
Explore Products
- WINSMITH 926MDTA4Y000GC Worm Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- OMRON Z-15G-B7-K Snap Switch 15a Spdt Pin Plunger
- APOLLO VALVES 10075172 Tube Cap, 1-1/4 Inch, Copper
- ELDON JAMES T2-3HDPE High density polyethylene Tee, 1/8 NPT Size, 3/16 Inch Inside Dia.
- GRAINGER BULK-RS-N70-127 Neoprene Strip, 1/4 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 70A
- GROVE GEAR EL8320060.00 EL-BM832-25-R-140 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- WINSMITH E26MSFS33240D4 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Defrost Timer Control
- Compressed Air Sprayers
- Masonry Saws
- Glove Box Gloves
- Shank Mount Surface Conditioning Sanding Discs
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- MEMPHIS GLOVE NXG Insulated Gloves
- KEO High Performance Spotting Drills, 142 Degrees Point Angle, Carbide
- ANVIL AS686 Series Beam Clamps
- WALTER TOOLS LNMU Carbide Milling Insert
- ARLINGTON INDUSTRIES Low Profile Strain Relief Cord Connectors, Stainless Steel
- SENSOREX Water Testing Meter Accessories
- MICRO 100 Blanks, Quick Change, Full Round
- SPEAKMAN CPV Series Thermostatic Shower Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320562.27 EL-HM832-7.5-H_-56-27 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit
